ból, ból głowy, migrena

SKUTECZNE DZIAŁANIE POLINESIAN NONI W PRZYPADKU BÓLU
Opracowanie i konsultacja: mgr Renata Zarzycka

Najprostsza definicja bólu ustalona przez Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu mówi, że jest to przykre czuciowe i emocjonalne doznanie, występujące pod wpływem bodźców uszkadzających tkanki lub zagrażających ich uszkodzeniem. Ból jest doznaniem subiektywnym. Na siłę jego odczuwania mają wpływ zarówno doświadczenia z przeszłości, jak i aktualny stan fizyczny, psychiczny oraz wrodzona odporność danej osoby.

W większości przypadków historii pacjentów opisanych w innych podrozdziałach www.noni.com.pl , sok z Noni przede wszystkim łagodził ból do jego zaniku włącznie. Jest to ból pleców, barku, ramienia, ból menstruacyjny, dziąseł czy też silny ból głowy. Dzięki swojemu działaniu, wspaniale wspomaga różnego typu sport i trenujących wyczynowo sportowców. Zmniejsz obrzęki stawów, wspomaga oczyszczanie mięśni z zakwasów, szybko regeneruje siły działa jak naturalny doping. Nieodzowna w stanach zapalnych ścięgien oraz w problem zapalenia kaletki maziowej, na co nie ma innego lekarstwa.
Jak działa sok z Noni w łagodzeniu bólu?

Sprawiają to przede wszystkim niezwykłe, naturalne składniki Polinesian Noni m.in.: skopoletyna, fitocydy, prokseronina, damnacanthal, serotonina/melatonina i wiele innych.

Nawet nie wiem jak zacząć. Słyszałam o noni wiele lat wcześniej, zanim go spróbowałam. Kiedy moja matka chorowała, a ja szukałam czegoś naturalnego by ulżyć jej strasznemu bólowi, na noni nawet nie spojrzałam. Byłem sceptyczna tak jak moja matka. Uważałam, że brałabym sok jeśli ona by brała. To co stało się później jest nieprawdopodobne. Żyłam z bólem w stawach w mojej szczęce i szyi od tak dawna jak tylko pamiętam. (TMJ) Im byłam starsza tym bardziej ból się nasilał. Dzisiaj nie wiem dlaczego, ale to kontrolowało moje całe życie. Nie mogłam spać i byłam zmęczona po dłuższym wysiłku.
Zdobywałam się na ogromny wysiłek by móc pracować. Mój lekarz zawsze przepisywał mi antybiotyki które mnie osłabiały i wiedziałam , że one niczego nie rozwiążą poza tym że czynią mnie tak chorą. Po dwu dniach picia noni mój mąż powiedział mi że w nocy słyszał jak chrapię. On przewracał się i całował mnie, i nie obudziło mnie to!!! Po pierwszym tygodniu ból moich stawów ustał!! Od początku drugiego tygodnia ból szyi i szczęki ZNIKNĄŁ!! Dostawałam migrenowe bóle głowy co dwa do trzech tygodni od czasu gdy miałam pięć lat. Nie dostałam żadnego odkąd zaczęłam pić sok noni. Nie mogłam uwierzyć w jakim żyłam nieporządku. Nigdy więcej! Moja matka kontroluje już swój ból i pracuje nad wyeliminowaniem swoich lekarstw. One mają straszne efekty uboczne. Odkąd mój ojciec zaczął pić noni – ból w jego kolanach po przykrym wypadku samochodowym minął. Teraz on pracuje nad odbudową mięśni. Noni oddało mi moje życie. Żałuję że nie wiedziałam o tym wcześniej. Nauczyłam się żyć z bólem i myślałam, że jest to jedyny sposób. Moje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu też spadły. Tracę nadwagę ponieważ podróżuję częściej z moimi dziećmi i nie mam nagłych zachcianek na jedzenie. Gdyby nie było noni bylibyśmy marni i podupadający na zdrowiu. Nigdy więcej!!!

-Ronnyanne, USA 6 sierpnia 2003

**************************************

Pani Joanna miała liczne problemy zdrowotne w tym trawienne, bóle w stawach, cierpiała na bezsenność, stres i częste uporczywe bóle głowy – migrenę. Szczególnie na wiosnę i jesień cierpiała codziennie.
Stosowała wiele środków przeciwbólowych i leków, ale problem ustawał na chwile, a po czasie wracał z coraz mocniejszym natężeniem. Dolegliwości te oraz stosowane środki od lekarza nie pozwalały na koncentrację w pracy i Pani Joanna musiała często przebywać na zwolnieniu.
Od trzech miesięcy Pani Joanna stosuje w dawce leczniczej sok Polinesian Noni. Zauważyła, iż uporczywe bóle migrenowe stopniowo były coraz łagodniejsze, a po czasie wyciszyły się. Nie boli ją już głowa. Ustąpiły dolegliwości związane z bólem stawów, z menopauzą, powrócił upragniony zdrowy sen. Rano wstaje wypoczęta. Również problemy trawienne i zaparcia zniknęły. Zmniejszyła się jej nadwaga o 10 kg. Skóra stała się zdrowa i gładka, zniknęły gdzieś zmarszczki. Wcześniej wypadały jej włosy i brała z tego powodu drogie zastrzyki. Bała się, iż zupełnie wyłysieje. Po kuracji z Polinesian Noni ma gęste, piękne i mocne włosy, które szybko rosną. I jako „ujemne skutki uboczne” kuracji Polinesian Noni, jak sama żartuje -często odwiedza fryzjera.

Pani Joanna czuje się doskonale, jest wesoła i ma dużo energii. Zauważyła ogromną poprawę swojego nastroju i nastawienia do życia. Dzisiaj Polinesian Noni stosuje jako profilaktykę przed wszelkimi dolegliwościami związanymi z menopauzą, bólem, a przede wszystkim migreną.

* * *

Polinesian Noni w znacznym stopniu zmniejsza możliwość nasilania się bólów głowy i migreny. Sprawiają to anthrachinony zawarte w soku Noni, które są niezwykle skuteczne przy uśmierzaniu wszelkiego typu bólu.
Bohaterką” jednej z teorii biochemicznych dotyczących powstawania bólu, jest serotonina. Odgrywa ona m.in. rolę w utrzymaniu właściwego napięcia ścian naczyń tętniczych. Podczas migreny w fazie skurczu naczyń, początkowo obserwuje się nadmierne uwalnianie serotoniny, a kiedy następuje rozszerzenie naczyń – następuje też spadek jej stężenia.
Innymi znaczącymi składnikiem są: analgetikum (siarczan morfiny), skopoletyna, tlenek azotu oraz prokseronina.
W 1990 roku naukowcy z Uniwersytetu w Metz we Francji stwierdzili, iż sok z Noni wykazuje 70% intensywności działania przeciwbólowego. Łagodzi on prawie wszystkie rodzaje bólu, za co wg. naukowców szczególnie odpowiada silne analgetikum – siarczan morfiny oraz kseronina. Podczas syntezy w obecności prokseronazy i serotoniny, wytwarza się kseronina. Wpływa ona na wszelkie komórki, włącznie z komórkami mózgu, gdzie powstaje odczucie bólu. Według wyników badań dr Heinicke, kseronina gromadzi się w miejscach (szczególnie jelito cienki i mózg), w których znajduje się duża liczba receptorów endorfiny a w szczególności serotoniny – „hormonu szczęścia”.

Co to jest migrena?

Migrena jest jednym z najczęstszych schorzeń neurologicznych, szacuje się że dotyczy ok. 10-12 % populacji. Występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zazwyczaj rozpoczyna się u osób młodych, często też u dzieci. Częstość i nasilenie napadów może się zmieniać w ciągu życia.

Migrena jest chorobą której dominującym objawem jest napadowy ból głowy trwający od kilku do kilkudziesięciu godzin, na ogół nawracają w nieregularnych odstępach czasu. Ból o dużym natężeniu najczęściej określany jest jako pulsujący, tętniący. Bywa też łagodny lub tak silny że wyłącza całkowicie chorego z życia.
Charakterystyczną cechą migreny jest obecność objawów towarzyszących jak nudności, wymioty zawroty głowy, nadwrażliwość na światło i dźwięk a także na inne bodźce np. zapach. Może wystąpić tzw. aura pod postacią objawów wzrokowych ( mroczki , zygzaki, zaniewidzenie ), czuciowych, zaburzeń mowy czy nawet porażenia. Ból może nasilać się czasie wysiłku fizycznego.

Jak powstaje migrena?

Migreny stanowią poważny problem, który należy rozpatrywać bardzo wnikliwie. Doktor Liebeskind na kongresie poświeconym alergologii wygłosił referat, w którym stwierdził, że reakcja alergiczna na Candida albicans (grzyb), może wystąpić u dowolnego pacjenta i przyczynić się do wywołania migreny. Jako jedną z przyczyn najważniejszych powstawania migreny określił obecność grzybów w organizmie! Oddziałują one na organizm za pośrednictwem swoich toksyn lub poprzez mechanizm alergiczny. Przykładowo, jeśli ktoś codziennie zjada czekoladę lub pije dużo pasteryzowanego mleka bez żadnych przykrych konsekwencji, to nie powinien sadzić, iż produkt ten nie szkodzi. Przyczyny migreny kumulują się i wybuchają w postaci ataku po zaistnieniu sytuacji stresowej, napięciu psychicznym, zmianie pogody, zmianach hormonalnych j.w…
Przy powstawaniu migreny odgrywają dużą rolę różne inne faktory – cecha dziedziczna jak również cykl hormonalny, wiek i regularne przyjmowanie określonych leków.

Niektóre czynniki prowokujące napady migreny:

Sen zarówno za krótki, jak i za długi sen może wywołać napad migreny. Czasem występuje tzw. migrena weekendowa ponieważ chorzy w sobotę i niedzielę dłużej śpią. Typowym czynnikiem prowokującym jest również zmiana rytmu snu i czuwania w czasie długiej podróży.

Stres i strach przed ważnym wydarzeniem jak np. egzamin może wywołać napad migreny. Fakt, że stres jest czynnikiem prowokującym nie znaczy, że migrena ma przyczynę psychiczną. Stres jest wywoływaczem, a nie przyczyną. Migrena występująca w dni wolne u osób intensywnie pracujących przez cały tydzień nazywana jest migreną weekendową.

Pożywienie – stosowanie drastycznej diety odchudzającej może również wywołać napady migreny.
U osób uzależnionych od picia kawy, wywoływaczem może być obniżenie poziomu kofeiny we krwi.
Około 10% chorych uważa, że napady migreny wywołują u nich niektóre produkty żywnościowe – tzw. alergia na tłuste potrawy, mleko, określone rodzaje serów i jaja (typowe problemy u ludzi z grupa krwi „A”,”AB” i „O”), pszenicę (typowe u ludzi z grupa krwi „O”) oraz drożdże, czekolada, soję oraz cukier buraczany i trzcinowy.

Chore zęby, zapalenie zatok bądź ucha środkowego, stany zapalne stawów (RZS i MRZS), choroby zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (zzsk), infekcje jelit, zatruta wątroba, kwasica metaboliczna – TOKSEMIA czyli ACIDOZA itp.., również mogą być przyczyna migreny, z tym, iż w usuwaniu przyczyn tych chorób trzeba usuwać pasożyty i ich toksyny.

Pasożyty w tym np. larwy glist jak np. w epilepsji, odmiany wirusów i inne bakterie towarzyszące często chorym zatokom, migdałkom , zapaleniu ucha środkowego itp.

Żeńskie hormony płciowe również mają wpływ na przebieg migreny. U co dziesiątej kobiety migrena jest ściśle związana z cyklem miesiączkowym. U niektórych pacjentek stosowanie pigułek antykoncepcyjnych nasila bóle migrenowe, gdyż sprzyja TOKSEMII i rozrostowi grzybicy a tym samym zwiększaniu się mykotoksyn w organizmie. Mykotoksyny potrafią zaburzać pracę układu hormonalnego i sprawiać, iż nie działa on prawidłowo.

U zdrowych kobiet bez nadmiaru pasożyty jelitowych, a tym samym zainfekowanych narządów rozrodczych, bóle miesiączkowe tak jak migrenowe praktycznie nie występują.
U wielu pacjentek w ciąży migrena wyraźnie łagodnieje. Potem bóle powracają w tej samej częstotliwości co przed ciążą. Po menopauzie bóle są rzadsze i łagodniejsze.

Bodźce zewnętrzne – biosygnały, mogą nimi być częstotliwości fal elektromagnetycznych negatywnie wpływające na nasz nastrój np.:
– migoczące światło telewizora lub światła w dyskotece (drażniące fotony);

-hałas (nieprzyjemne częstotliwości drgania głosu), silne zapachy perfum (silne częstotliwości drgań fal elektromagnetycznych niosących informacje o zapachu) ;

– chemikalia (poprzez swoje częstotliwości drgań niekorzystne dla naszego organizmu, stopniowo zmieniają poprzez rezonans magnetyczny częstotliwości drgań sąsiadujących z nimi błon komórkowych);

Wielu pacjentów nie może przebywać przez dłuższy czas w pomieszczeniach w klimatyzowanych lub zadymionych.
Co druga osoba cierpiąca na migrenę uskarża się że jej dolegliwości są spowodowane nagłym spadkiem ciśnienia, wiatrem halnym, nagłą zmianą pogody.

Profilaktyka chorób bólu głowy i migreny

W tradycyjnej nazwie, Noni oznacza „drzewo uśmierzające ból”. Sok z Polinesian Noni likwiduje wiele przyczyn chorobowych w organizmie. Tym samym działa pośrednio pomagając organizmowi w wytworzeniu i zastosowaniu substancji wpływających na lepsze samopoczucie – synteza endorfin – i uwrażliwia receptory nerwowe na endorfinę, co zmniejsza i likwiduje bóle głowy oraz migrenę. Należy stosować go według wskazań.