Crohna – Leśniewskiego choroba

Choroba Leśniowskiego – Crohna, Opracowanie i konsultacja: mgr Renata Zarzycka

Czerwiec 2000. Mam 55 lat i jestem Australijką. A oto skrócona wersja moich medyczno-zdrowotnych perypetii. Po trzech latach piekła i licznych wizytach u lekarzy specjalistów, w końcu w 1976r rozpoznanie dało wynik – choroba Leśniowskiego – Crohna. Najpierw chorobę tylko podejrzewano, ale załamałam się kiedy lekarze ponadto podejrzewali raka jelita. Miałam ponad dwadzieścia operacji włącznie z usuwaniem części jelit (zarówno cienkiego jak i grubego). Ostatnią operacją było wstawienie bypassa. Spędziłam ponad 20 lat życia w bólu ale jakimś cudem potrafiłam się zmusić aby jeszcze normalnie pracować. Bolało wszystko. Były bóle mięśni i skurcze, chroniczne zmęczenie, obrzmiałe gruczoły, ciągłe bóle głowy, suche czerwone oczy, nocne poty, wrzody ust, świerzbiąca skóra, palące bóle klatki piersiowej, strata pamięci , stała biegunka, okresy mdłości i wszystko co tylko możesz wymyślić……… to wszystko ja miałam!
W tamtym okresie brałam m.in. takie leki jak: Metronidazol, Stemetil, Maxalon, Valium, Lasix, Flagyl, Prednisolone, Normison, Pana Forte, Voltarin, Prothiaden itd itd. Próbowałam także każdego lekarstwa medycyny naturalnej które mi zasugerowano.

W maju 1999, przyjaciółka przyniosła mi butelkę oryginalnego soku noni. Tydzień później zadzwoniła do mnie i spytała czy „coś się zdarzyło”. Powiedziałam jej, że ból stawów i mięśni ustał i normalnie śpię. Kontynuowałam picie noni lecz przerwałam na 9 tygodni podczas zamorskiej podróży we wrześniu 1999.
Nie zabrałam ze sobą soku noni. Duży błąd!
W dniu w którym wróciłam, zadzwoniłam do mojej przyjaciółki Reny i „zażądałam” soku noni. Byłam obolała. Od tego czasu nigdzie nie podróżuję bez mojego soku noni.
Jedynym lekiem, który biorę jest Questran. Biorę dwa razy w tygodniu, zamiast dwa razy dziennie i witaminę B12 raz w miesiącu zamiast raz w tygodniu, plus 30 ml soku noni każdego ranka!
Bardzo rzadko miewam obecnie bóle i nie żyję z ciągłym bólem ciała tak jak wcześniej. Smacznie śpię całą noc. Budzę się każdego ranka raźna i świeża oczekując co przyniesie dzień. Jest to zupełnym przeciwieństwem tego, co czułam dwanaście miesięcy temu. Komuś, kto aktualnie cierpi tak jak ja kiedyś, mówię – spróbuj tego. To pracuje!

Właśnie otrzymałam wynik próby od mojego gastroenterologa. Nie mam żadnej oznaki choroby Crohna a gęstość moich kości wynosi 100%. Lekarz był bardzo zdumiony i powiedział, że jestem zdrowsza niż on ! Czy sok noni działa ???
– Pamela B., AUS 13 kwietnia 2002

* * *

Bez wcześniejszych wyraźnych objawów, pewnego dnia zagorączkował i pojawiła się ostra biegunka. Mimo interwencji lekarza rodzinnego, stan chorego nie poprawiał się. Przestał wychodzić z domu, spotykać się z rówieśnikami w obawie przed niewybrednymi komentarzami z ich strony.
W krótkim czasie stracił na wadze 13 kg

Po kilku tygodniach, został skierowany do miejscowego szpitala. Ponieważ tam nie znaleziono przyczyny, przeniesiono go do kliniki. Tam postawiono diagnozę: choroba Leśniowskiego – Crohna. Rodzice usłyszeli, że jest to schorzenie nieuleczalne, czasowo ulgę może przynosić usuwanie kolejnych odcinków jelita. Piękna perspektywa dla młodego człowieka na resztę jego życia , roztoczona przez lekarzy, przeraziła rodziców!!!

Po konsultacji medycznej ze specjalistami CaliVita, otrzymał zalecenie bezwzględnego przejścia na dietę zgodną ze swoją grupą krwi czyli absolutne wyeliminowanie z posiłków nabiału (jak twierdzi sam zainteresowany, mleko i jego przetwory stanowiły podstawę codziennej diety) i pszenicy w każdej z możliwych postaci. Dodatkowo, jako wsparcie otrzymał do stosowania Polinesian Noni , Pure Yucca i AC – Zymes

W maju 2005. Rafał, zdał maturę. Pyta co jakiś czas czy to możliwe, że choroba naprawdę już całkiem ustąpiła i więcej nie wróci?
Rafał, lat 18, grupa krwi „0”

* * *

Moja 22 letnia córka ma ciężką przewlekłą chorobę która się zwie choroba Crohna. Leczenie przynosiło bardzo małe rezultaty, by zmniejszyć cierpienie bierze Prednizone, Pentaza, antybiotyki, Gravol, Losec. Od 25 Marca 2002 rozpoczęła picie soku noni i od razu miała więcej energii. Od tego czasu więcej nie wymiotuje, nie ma artretyzmu, egzemy, i nie odczuwa bólu. Jest bardziej szczęśliwa i nastawiona optymistycznie dzięki noni!!!!
J. Mitchell, CAN 9 maja 2002

* * *

Moja dziewczyna ma choroba Crohna i neurodermatozę. Od poniedziałku dzięki sokowi noni minęła jej gorączka. Czuje się lepiej i zawsze niecierpliwie czeka na wypicie swojej dawki noni !!!!
Friedhelm F., Austria, 4 listopad 2000

* * *

Mam 47 lat. Miałem chorobę – choroba Crohna – odkąd miałem 13 lat. Byłem w szpitalu kilka razy. Miałem kilka bardzo poważnych ataków. Pamiętam mój ostatni epizod – spędziłem 4 tygodnie w szpitalu i przez 3 z tych tygodni chodziłem toalety co 20 do 25 minut z biegunką. Byłem całkowicie wyczerpany przez ten atak. Potrzebowałem jednego pełnego tygodnia by wyzdrowieć. Byłem na różnych typach leków włączając Flagyl, Prednisone, Salazopyrene, Pentasa, Imuran i jakiś , którego nazwy nawet nie pamiętam. Nieszczęśliwie z choroba Crohna przyszły inne problemy: artretyzm, problemy ze skórą, wysypki, owrzodzenia , które potrzebują długiego okresu czasu żeby się goić, wrzody wewnętrzne ust, itd. Miałem także astmę. Stwierdzono także u mnie osteoporozę 3 lata temu a była ona ubocznym skutkiem jednego z moich leków. Mój doktor próbował leczyć mnie prednisone kilka lat temu, ale zawsze choroba powracała po 3 albo 4 dniach. On mówił mi żebym brał prednisone taki długi czas jak tylko jest to możliwie, lecz ostrzegał że to może powodować dużo innych problemów np. rzadką forma raka kości więc, przepisywał mi tak niskie dawki jakie tylko były możliwe.
W kwietniu tego roku zacząłem pić noni. Brałem 1.5 uncji codziennie, rankiem i nocą. Po tygodniu zdecydowałem się przerwać zażywanie prednisone. Teraz jest środek sierpnia i jak do tej pory nie musiałem wracać do tego leku. Od tego czasu wstrzymałem branie wszystkich innych lekarstw z wyjątkiem Imuran (ale biorę połowę dawki) Kilka dni temu widziałem moją specjalistkę od osteoporozy i była ona niesamowicie zdumiona, że nie biorę już prednisone! Gdy zaczęliśmy rozmawiać o soku noni, ona powiedziała mi że ma pacjentów którzy piją ten sok. Potem uśmiechnęła się, ukłoniła i powiedziała mi abym kontynuował to co robię. Zauważyłem po wyrazie jej twarzy że była zadowolona.
Poziom mojej energii także wzrósł. Dobrze sypiam. Czuję się wspaniale . a ranne chodzenie do łazienki stało się przyjemnością . Idę raz dziennie jak normalna osoba i uważam że sok Noni to najlepszy z darów jakie otrzymałem. Pierre K., Kanada 7 września 2001

Choroba Crohna zwiększa ryzyko wystąpienia raka aż dwudziestokrotnie!

Choroba Leśniowskiego-Crohna jak i wrzodziejące zapalenie jelita grubego należą do grupy nieswoistych zapaleń z lokalizacją w przewodzie pokarmowym. Zmiany w chorobie Leśniowskiego-Crohna mają charakter ogniskowy (”ang. skip lesions”) w przeciwieństwie do wrzodziejące zapalenie jelita grubego, w którym to występują zmiany ciągłe.

Statystycznie w chorobie Leśniowskiego-Crohna najczęściej procesem zapalnym objęty zostaje końcowy odcinek jelita krętego. Nieco rzadziej proces zapalny toczy się w okrężnicy lub odbytnicy. W sporadycznych przypadkach zajęciu ulegają tylko i wyłącznie górne piętra przewodu pokarmowego.
Schorzenie Leśniowskiego-Crohna charakteryzuje się chronicznym, długotrwałym owrzodzeniem jednego lub kilku odcinków przewodu pokarmowego. Owrzodzenie rozprzestrzenia się we wszystkich warstwach ścian jelita i atakuje cały układ trawienny, począwszy od jamy ustnej do odbytu, jak również przyległe węzły chłonne, będąc często wstępem do raka. Co ciekawe, zmiany mogą obejmować kilka fragmentów jelita i być przedzielone zupełnie zdrowymi odcinkami przewodu pokarmowego. Dokładna przyczyna powstania choroby nie jest znana.

Profesor Hulda Regehr Clark podejrzewa, że jednym z czynników predysponujących jest mutacja chorych tkanek. Niektóre szczepy z gatunku Bacteroides fragilis (rodzaj beztlenowców) obecne w jelicie grubym towarzyszące większości inwazji glistą ludzką Ascaris, wytwarzają enterotoksynę BFT o aktywności metaloproteazy. Ten szkodliwy enzym bakterii, hydrolizuje wiązania peptydowe białka (o ang. nazwie E-cadherin) wchodzącego w skład połączeń ścisłych. Ułatwia to wnikanie do ściany toksyn (toksyna) i antygenów (antygen) zawartych w pożywieniu. Wg. prof. Clark Bacteroides fragilis (beztlenowce) z kolei są wystarczająco duże, aby pomieścić tysiące wirusów. Dwa znane naukowcom rodzaje wirusów jakie występują z glistą ludzką to: Coxsackie B1 i Coxsackie B4, które szczególnie atakują mózg i powodują niekiedy padaczkę / epilepsje ( padaczka / epilepsja). Drobnoustroje te rozwijają się w zależności od sprzyjających im warunków – czyli od obniżonej odporności organizmu. Miejscem lokalizacji tych bakterii jest wątroba i mózg (np. guzy mózgu zawsze wykazywały Bacterioides fragilis). Bakterie te mogą żywić się żółcią, zatem sa częstymi gośćmi w wątrobie. Bakterie te znalazły się w wątrobie, ponieważ miały zostać tu odsączone z krwi i limfy i zabite za pomocą żółci. Zamiast tego „zjadły” żółć, czego dowodem jest jej brązowe zabarwienie. Wątroba zaczyna wydalać żółć do jelit i żołądka wraz z populacją bakterii Bacteroides fragilis a infekcja bakterii i wirusów rozchodzi się po organizmie i całym układzie trawienia. Treść żołądkowa staje się bulgocącą masa bakteryjną wydzielająca dwutlenek węgla , siarki, siarkowodór i tlenek węgla. Niektóre z tych gazów są silnie toksyczne i podrażniają ścianki przewodu pokarmowego, powodując stan zapalny i trwałe zmiany. Środowisko układu trawienia staje się zbyt toksyczne dla pożytecznych tzw. „przyjaznych” bakterii jelitowych, a tym samym zmniejsza się ich populacja.

Z kolei wirusy Coxsackie gnieżdżą się głównie w ropniach zębów i mózgu. Oznacza to, iż choroba Leśniowskiego-Crohna, niestrawność, padaczka czy guzy mózgu to tylko skutek, gdyż przyczyną, którą należy leczyć są pasożyty. A tym czasem medycyna klasyczna nie jest ukierunkowana na leczenie przyczynowe – prościej zlikwidować skutek, wyciąć guzy, cześć jelita, podać leki przeciwzapalne, uspakajające i tłumiące objawy, a choroba – infekcja rozwija się dalej. Z roku na rok u większości pacjentów, którzy nie stosują naturalnych suplementów przywracających równowagę w jelicie oraz organizmie, nie odtruwają się z toksyn, nie wybijają pasożytów w naturalny sposób unikając leków chemicznych i antybiotyków, nie dotleniają jelita i całego organizmu itd. , u takich osób stan choroby się pogłębiających i jest coraz gorzej.

Innymi podejrzanymi są: mutacja NOD2 oraz defekt immunologiczny (monocyt|monocytów). Z występowaniem choroby korelują dodatkowo markery immunologiczne: anty-I2 oraz ASCA.

Co robić? Jak się bronić przed rozwojem choroby, jak likwidować przyczyny?

POWRÓT DO ZDROWIA – w pierwszej kolejności to stopniowe przywracanie właściwego środowiska jelit podając OCEAN21 oraz dostarczanie mikroflory w postaci AC Zymes i Pure Yucca.
Kolejnym krokiem jest minimalizacja stanu zapalnego i działanie antyhistaminowe podając antyoksydanty w postaci Zenthonic wraz z wodą. Do tego podajemy multiwitaminy Vital go grupy krwi, aby dożywić organizm, który ma problem z wchłanialnością składników pokarmowych z pożywienia. Dobrze jest również zastosować enzymoterapię i podawać Digestive Enzymy, co usprawni trawienie posiłków, zminimalizuje wzdęcia i zgagę i wspomoże lepsze przyswajanie składników odżywczych do organizmu. Rolę enzymów oraz działania przeciwzapalnego może również przejąć sok noni w postaci niepasteryzowanego soku – liofilizowanego bogatego w enzymy roślinne – Polinesian NONI. Soki pasteryzowane podczas działania temperatury mają zniszczone cenne enzymy i dzięki temu zmniejszona moc działania.
W związku z zaatakowaniem przez pasożyty wątroby warto osobom stosującym sporo leków chemicznych podawać Liver Aid – ochronę wątroby.

W zależności od stanu jelit już po miesiącu lub dopiero po 2-3 miesiącach przywrócenia środowiska jelita i wstępnego odtoksycznienia go, kolejnym krokiem po miesiącu czasu, jest wprowadzenie silnie ziołowego preparatu ParaProteX na pasożyty – bakterie, grzyby i wirusy oraz robaki w tym glisty Ascaris. W trakcie kuracji ParaProteX lub wcześniej do kuracji warto dołączyć stabilizowany tlen wpłynie OXYMAX, w celu wybijania bakterii beztlenowych i grzybów w jelicie oraz całym organizmie.

Do kuracji w chorobie Leśniowskiego – Crohna wymiennie z ParaProteX podajemy Pure Yucca.

Etiopatogeneza choroby Leśniowskiego-Crohna

W etiopatogenezie choroby Leśniowskiego-Crohna bierze się pod uwagę czynnik genetyczny, zaburzenia immunologiczne, czynniki środowiskowe (chemiczne, bakteryjne, wirusowe) oraz psychiczne.
Wśród bakterii, które mogą odgrywać rolę w etiopatogenezie wyróżnia się pałeczkę Yersinia (jersinia), prątki gruźlicy Yersinia pseudotuberculosis (gruźlica) oraz prątki paragruźlicze.

Streszczenie angielskie: In etiopatogenesis of Leśniowski-Crohn disease we consider onvironmental genetical, immunological and psysical factors. Among the bacteria that are of importance in a disease process there are: Jarsina, tubercle bacillus and para- tubercle bacillus. We are to state the pro… of the bacteria per se doesn’t influence the initiation of a disease. The initiation is caused by a change of the immune response. The introduce case shows the occurence of Leśniowski-Crohn disease proceded by Jarsinia pseudotuberculosis. That sequence of occurence doesn’t prove the dependence of an effect upon the cause. What is more-there are many controversial opinions in literature considering Leśniowski-Crohn disease.

Źródło:
Wiad. Lek. 1994: 47 (19/20) s.784-787, il., bibliogr. 19 poz., sum., „Przypadek choroby Leśniowskiego-Crohna poprzedzony infekcją Yersinia pseudotuberculosis” (A case of Leśniowski-Crohn disease proceded by Yersinia pseudotuberculosis infection.) – Dąbrowska-Ufniarz Elżbieta, Jarosz Mirosław, Jarosz Olgierd, Nekanda-Trepka Anita

Czy z choroby Leśniowskiego_Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego można się zupełnie wyleczyć?

Raczej nie – można bardzo zaleczyć tę chorobę podając naturalne składniki przeciw pasożytom, toksynom, poprawiające środowisko wewnętrzne jelita i całego organizmu tzw. homeostazę, wspomagające lepsze odżywianie organizmu (enzymy i mikroflora). Należy pamiętać, iż kiedy zostanie usunięta przyczyna – szczególnie pasożyty, ich toksyny, a niekiedy toksyny metali ciężkich (ołów , kadm , rtęć) w jelicie, które wspomaga usuwać OCEAN21, wtedy dopiero może nastąpić regeneracja i zaatakowane tkanki zaczynają się goić. Jeśli się goją, pozostawiają blizny, które niebezpiecznie mogą zwężać przewody trawienne. Gojenie to znacznie przyspiesza m.in. podawanie OCEAN21, Protect 4 Life, OXYMAX, Omega3, Zentohic jako silne antyoksydanty i enzymy, ImmunAid i Polinesian NONI. Te produkty naturalne zmniejszają również rozmiar skutków choroby czyli blizn, powodując często znacznie mniejszą ich ilość lub zupełne ich wchłonięcie się – zaleczenie. Jak wiemy z podstaw medycyny naturalnej, jest to niezwykle ważne, gdyż od wyglądu jelita, jego zwężeń, blizn lub rozdęcia zależy dalsze zdrowie chorej osoby i kolejne problemy chorobowe lub ich brak. Każdy odcinek jelita wg. medycyny chińskiej odpowiada za inna część ciała. Im bardziej chore jelito, tym bardziej organizm się starzeje. Nawet nasz wygląd zewnętrzny odzwierciedla, jak szybko się starzejemy odzwierciedla dokładnie jaki jest stan jelita. Warto w porę zadbać o zdrowe jelito, aby nie szukać w medycynie naturalnej pomocy dopiero wtedy, kiedy lekarze już rozłożą ręce. A tak jest z ogromna większością chorób w tym nowotworowych. usuwanie fragmentów jelita jest działaniem tylko na sam skutek i nie leczy choroby – przyczyna wciąż pozostaje w organizmie, a cierpiące i okaleczone jelito pogarsza z dnia na dzień stan zdrowia pacjenta. Warto spokojnie zastanowić się nad tym, gdyż szczyt zachorowań przypada na dość młody wiek 15-35 rok życia, a częstość występowania stwierdzonej choroby w Polsce to mniej niż 2-3 przypadki na 100 000 ludności. Wiele osób może jeszcze nie wie, że ma już początki choroby Leśniowskiego-Crohna, ale stosując profilaktykę, może nie dopuścić do rozwoju choroby i w początkowym jej stadium, zupełnie się wyleczyć.